31ος δρόμος Ελευθερίας "Θερμοπύλες Αλαμάνα Γοργοπόταμος" - Αποτελέσματα

Αποτελέσματα αγώνα 31ος δρόμος Ελευθερίας "Θερμοπύλες Αλαμάνα Γοργοπόταμος"

 

 ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ   ΛΑΜΙΑΣ
   

     Αποτελέσματα 31ου "   ΔΡΟΜΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ " ( ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ ΑΛΑΜΑΝΑ ΓΟΡΓΟΠΟΤΑΜΟΣ )
Κατηγορία Ηλικία Ονοματεπώνυμο Γεν. σειρά Επίδοση Σύλλογος
Α2 16 -19 ετών        
  1ος Δάνας Αλέξανδρος 6 1h 03'18'' ΣΑΦΑΝΣ
  2ος Παπαναστασίου Στέφ 14 1h08΄00 Ανεξαρτητος
  3ος Καλαντζής Χαραλ 30 1h13΄17΄΄ ΣΑΦΑΝΣ
  4ος Σιούτης Σπύρος 151 1h40΄42΄΄ ΣΔΥΑ
  5ος Γκλέτσος Κων 166 1h47΄45΄΄ ΣΤΥΛΙΔΑ
  6ος Νάσιος Παύλος 172 1h56΄50΄΄ ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ
Κατηγορία Α3 20 - 29 ετών        
  1ος Λουκάς Ιωάνης 3 1h02΄28΄΄ Απ. Δυτ. Αττικής
  2ος Νικολακόπουλος Γιαν 12 1h07΄33΄΄ ΣΔΥΠ
  3ος Κατσιαβός Γεράσημος 16 1h09΄01΄΄ Ανεξάρτητος
  4ος Κουρκουλιώτης Δημ 18 1h10΄04΄΄ ΣΑΦΑΝΣ
  5ος Σαμλίδης Γεώργιος 25 1h12΄09΄΄ ΣΔΥΠ
  6ος Κατσαρός Παναγ 33 1h14΄20΄΄ Δρομείς Αιτωλικού .
  7ος Αντωνόπουλος Βασιλ 57 1h23΄΄00 Ανεξάρτητος
  8ος Τσιαβίδας Νικ 60 1h23΄35΄΄ Ανεξαρτητος
  9ος Καραγιάννης Λάμπρος 65 1h24΄34΄΄ ΑΚΟΛ
  10ος Πέτρου Πέτρος 70 1h25΄18΄΄ ΣΔΥΠ
  11ος Μπερτσιμάς Αθανασ 82 1h26΄50΄΄ ΣΑΦΑΝΣ
  12ος Τσιρίγκας Στέφανος 86 1h27΄54΄΄ Ανεξάρτητος
Κατηγορία Α4 30 - 39 ετών        
  1ος Αναγνώστου Θεόδ 1 59΄20΄΄ Δρομείς Αμαρουσίου
  2ος Τασόπουλος Δημ 2 1hoo΄42΄΄ Αθηνόδωρος ο Αιγεύς
  3ος Μπαγιούμη Χατεμ 5 1h03΄14΄΄ AllterrainRunners
  4ος Μπόλιας Αλεξανδ 9 1h05΄43΄΄ Α Σ Ποσειδών Σύρου
  5ος Σκλάβος Κων 22 1h11΄21΄΄ Ανεξάρτητος
  6ος Αργύρης Γεώργιος 24 1h11΄58΄΄ Ανεξάρτητος
  7ος Καραγιάννης Νίκος 27 1h12΄47΄΄ Καστρο Βοιωτίας
  8ος Τσοπανάκης Μάνος 28 1h12΄53΄΄ Ανεξάρτητος
  9ος Τσαβάνης Αθαν 34 1h14΄23΄΄ Τραχίνα
  10ος Καραγιάννης Γεώρ 36 1h15΄16΄΄ SNAIL RUNNINIG TEAM
  11ος Ανταλης Νεκτάριος 40 1h18΄12΄΄ Ανεξάρτητος
  12ος Αγγελής Ιωάννης 45 1h19΄43΄΄ Λιβανάτες
  13ος Ρουμελιώτης Παναγ 50 1h21΄29΄΄ Ανεξαρτητος
  14ος Καρποντίδης Δημ 52 1h21΄35΄΄ Ανεξαρτητος
  15ος Μπουνιαλέτος Νικ 54 1h21΄52΄΄ ΣΔΥΑ
  16ος Κοντοβάς Ηλίας 61 1h23΄52΄΄ Ανεξάρτητος
  17ος Κουντούκας Οδυσ 63 1h24΄19΄΄ Ανεξαρτητος
  18ος Τσαλαγιάννης Κων 64 1h24΄33΄΄ ΣΔΥΠ
  19ος Τσιρέκης Δημ 66 1h24΄41΄΄ Ανεξάρτητος
  20ος Χριστοδούλου Χριστ 77 1h26΄26΄΄ Δρομείς Μεγάρων Ορσιππος
  21ος Συλλογιστός Γιάννης 84 1h27΄42΄΄ ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ
  22ος Τούντας Θωμάς 85 1h27΄52΄΄ Ανεξαρτητος
  23ος Παπαμάρκος Ταξιαρ 89 1h29΄03΄΄ Ανεξάρτητος
  24ος Μόζας Ιωάννης 94 1h29΄53΄΄ Διόδια Αφιδνες
  25ος Μόζας Θεόφιλος 95 1h29΄54΄΄ Ανεξάρτητος
  26ος Βαμβάτσικος Σπύρος 99 1h30΄53΄΄ Ανεξαρτητος
  27ος Γαλανόπουλος Μιχ 103 1h31΄30΄΄ Ανεξαρτητος
  28ος Υφαντής Χρήστος 105 1h31΄48΄΄ ΛΕΚ Λαμίας
  29ος Ξυνός Γ 114 1h32΄26΄΄ Ανεξαρτητος
  30ος Σκιαδάς Κων 120 1h33΄28΄΄ Ανεξαρτητος
  31ος Γιωργούλας Κων 155 1h41΄48΄΄ Ανεξαρτητος
  32ος Ανάγνου Ευστάθιος 159 1h42΄52΄΄ Ανεξαρτητος
  33ος Μαστρόκαλος Μάριος 160 1h43΄00 Ανεξαρτητος
Κατηγορία Α5 40-49 ετών        
  1ος Τζαναβάρας Παύλος 4 1h02΄48΄΄ ΠΑΟ
  2ος Κολοβός Λάμπρος 7 1h03΄24΄΄ ΣΑΦΑΝΣ
  3ος Μπέσσας Ανδρέας 8 1h04΄48΄΄ ΓΣ Ηλιούπολης
  4ος Καρανικόλας Μανώληςς 10 1h06΄09΄΄ ΣΑΦΑΝΣ
  5ος Μαργαρίτης Στέλιος 11 1h07΄05΄΄ Φιλαθλητικός
  6ος Λαγός Γιάννης 13 1h07΄33΄΄ ΣΑΦΑΝΣ
  7ος Καραγιάννης Αναστ 15 1h08΄51΄΄ ΑΚΟΛ
  8ος Μπουράνης Παναγ 17 1h09΄13΄΄ ΣΑΦΑΝΣ
  9ος Λαμπρίδης Στράτος 21 1h10΄41΄΄ ΣΔΥΠ
  10ος Δρόσος Ευάγγελος 23 1h11΄50΄΄ Φιλαθλητικός
  11ος Παγκαλάκης Νικ 31 1h13΄36΄΄ ΣΑΦΑΝΣ
  12ος Γκουντούμης Γ 32 1h14΄13΄΄ ΣΑΦΑΝΣ
  13ος Γιωτόπουλος Γ 35 1h15΄10΄΄ ΤΡΑΧΙΝΑ
  14ος Γερονικολός Γιάννης 37 1h17΄20΄΄ ΣΑΦΑΝΣ
  15ος Σαμαράς Θωμάς 38 1h17΄39΄΄ Ανεξάρτητος
  16ος Τσάπαλης Ιωάννης 39 1h17΄50΄΄ Αταλάντη
  17ος Βόρδος Δημ 43 1h18΄36΄΄ Δρ Μεγάρων Ορσιππος
  18ος Μαργέτης Παναγ 44 1h19΄22΄΄ Δρ Μεγάρων Ορσιππος
  19ος Τζέμος Γεώργ 55 1h22΄05΄΄ Ορχομενός
  20ος Σκαμαγκούλης Κων 56 1h22΄49΄΄ ΤΡΑΧΙΝΑ
  21ος Βέργας Κων 58 1h23΄07΄΄ Ανεξάρτητος
  22ος Παναγιώτου Μιχάλης 67 1h25΄00 Ανεξάρτητος
  23ος Δρίτσας Γ 72 1h25΄35΄΄ Ανεξάρτητος
  24ος Ψυχογιός Μανώλης 73 1h25΄49΄΄ ΣΔΥΠ
  25ος Γουργούλης Θεοδ 75 1h26΄07΄΄ Ανεξάρτητος
  26ος Γκελεστάθης Ασημάκης 80 1h26΄46΄΄ ΑΚΟΛ
  27ος Τζίβας Κώστας 81 1h26΄48΄΄ Ανεξάρτητος
  28ος Αναγνώστου Παναγ 83 1h27΄17΄΄ ΣΑΦΑΝΣ
  29ος Μαργιάνος Ακης 87 1h28΄00 Ανεξάρτητος
  30ος Θεοφανόπουλος Ιωαν 92 1h29΄23΄΄ Αμεξαρτητος
  31ος Τριανταφυλλόπουλος Ανδ 96 1h29΄59΄΄ ΣΔΥΠ
  32ος Αναστασίου Κων 98 1h30΄12΄΄ Ανεξάρτητος
  33ος Δήμητσας Δημ 109 1h32΄07΄΄ Ανεξάρτητος
  34ος Αποστολόπουλος Κ 110 1h32΄10΄΄ Λαμία
  35ος Κραγεώργος Πέτρος 111 1h32΄14΄΄ ΤΡΑΧΙΝΑ
  36ος Ρεντίφης Λουκάς 123 1h33΄47΄΄ ΤΡΑΧΙΝΑ
  37ος Ρούσος Νικολ 128 1h35΄28΄΄ Σκυλιά Δρόμου
  38ος Τσουκαλάς Περικλής 130 1h36΄02΄΄ ΣΑΦΑΝΣ
  39ος Παλογέλης Δημ 131 1h36΄22΄΄ ΣΑΦΑΝΣ
  40ος Ιερεμίας Νικ 134 1h36΄28΄΄ ΑΚΟΛ
  41ος Γεωργούσης Νικολ 137 1h36΄55΄΄ ΤΡΑΧΙΝΑ
  42ος Ιωσηφίδης Γ 140 1h37΄52΄΄ Ανεξάρτητος
  43ος Σκαρλής Γ 142 1h38΄38΄΄ ΣΔΥΠ
  44ος Οικονόμου Αργύρης 145 1h38΄50΄΄ ΣΔΥΠ
  45ος Μαζαράκης Εμαν 150 1h40΄42΄΄ Μαλεσίνα
  46ος Κούτσικός Ιωαν 152 1h40΄53΄΄ ΤΡΑΧΙΝΑ
  47ος Βασιλειάδης 157 1h42΄50΄΄  
  48ος Κουμπής 158 1h42΄51΄΄  
  49ος Γερονικολός Γαβριήλ 162 1h44΄10΄΄ ΣΑΦΑΝΣ
  50ος Γκλέτσος Αποστ 167 1h46΄12΄΄ Στυλίδα
  51ος Κοτσίνης Αναστ 169 148΄56΄΄h  
  52ος Ραζέλος Δημ 174 1h58΄46΄΄ ΣΔΥΑ
Κατηγορία Α6 50- 59 ετών        
  1ος Πνευματικός Βασίλης 29 1h13΄17΄΄ ΣΑΦΑΝΣ
  2ος Φιλόπουλος Σόλων 41 1h18΄23΄΄ ΣΔΥΑ
  3ος Γεωργαντάς Αλεξ 42 1h18΄36΄΄ Ανεξατρητος
  4ος Σκαρης Αντώνιος 49 1h21΄07΄΄ All terain Runner
  5ος Παπαντώνης Δημ 59 1h23΄35΄΄ ΣΑΦΑΝΣ
  6ος Οικομόμου Δημήτ 68 1h25΄13΄΄ ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ
  7ος Παπανικολάου Γ 91 1h29΄15΄΄ ΣΔΥΠ
  8ος Δαμάδης Αθαν 100 1h31΄22΄΄ Λαμία
  9ος Κουτσιούκης Στέργιος 102 1h31΄27΄΄ ΑΚΟΛ
  10ος Φατούρος Ακης 104 1h31΄41΄΄ ΣΔΥΠ
  11ος Κρικιγιάννης Χαρ 108 1h32΄00 ΣΔΥΠ
  12ος Χριστοδούλου 113 1h32΄25΄΄  
  13ος Τασιός Χρήστος 115 1h32΄32΄΄ ΣΔΥ Τρικάλων
  14ος Σάμιος Παντελ 116 1h32΄40΄΄ ΣΔΥ Βόλου
  15ος Σαμπάνης Βασ 119 1h33΄15΄΄ ΣΔΥΑ
  16ος Πίτσιος Νικ 124 1h34΄13΄΄ ΣΑΦΑΝΣ
  17ος Ρένιος Ηλίας 125 1h34΄40΄΄ ΤΡΑΧΙΝΑ
  18ος Παναγής Ευθύμιος 126 1h34΄41΄΄ ΣΔΥΠ
  19ος Ραλλίδης Βασ 127 1h34΄45΄΄ ΣΔΥΑ
  20ος Μαξούτογλου 129 1h35΄55΄΄ ΣΑΦΑΝΣ
  21ος Κόντος Κων 133 1h36΄27΄΄ Λαμία
  22ος Φώτογλου Αλέξ 138 1h37΄12΄΄ ΣΔΥ Βόλου
  23ος Πολυζωίδης Στάθης 139 1h37΄22΄΄ ΣΔΥΠ
  24ος Παλατσίδης Χρήστος 141 1h38΄02΄΄ ΑΚΟΛ
  25ος Αργυριάδης Ν 147 1h39΄10΄΄ ΣΔΥΠ
  26ος Τσιόκας Κ 153 1h41΄20΄΄ ΣΔΥΑ
  27ος Αγγελής Ευάγγελος 156 1h42΄26΄΄ Λαμία
  28ος Νταής Κων 163 1h44΄12΄΄ Ανεξάρτητος
Κατηγορία Α7 60-69 ετών        
  1ος Παπαντωνίου Στάθης 20 1h10΄40΄΄ ΣΔΥΠ
  2ος Αντωνόπουλος Γιάννης 53 1h21΄40΄΄ ΣΑΦΑΝΣ
  3ος Γεωργάκης Ηλίας 74 1h25΄53΄΄ ΣΑΦΑΝΣ
  4ος Φαρμάκης Χρήστος 79 1h26΄45΄΄ ΣΑΦΑΝΣ
  5ος Ερμήλιος Παν 93 1h29΄43΄΄ Π Ε Λακωνίας
  6ος Στορτος Θεοδ 97 1h30΄08΄΄ ΣΔΥ Βόλου
  7ος Μπέης Αναστ 101 1h31΄23΄΄ ΣΕΒΑΣ ΑΘΗΝΑΣ
  8ος Κασάνης Θεοδ 107 1h31΄50΄΄ ΣΔΥΠ
  9ος Σκιαδάς Θεοδ 117 1h32΄50΄΄ Ανεξαρτητος
  10ος Μάργαρης Σπύρος 122 1h33΄43΄΄ ΣΑΦΑΝΣ
  11ος Χαραλαμπίδης Σάββας 144 1h38΄΄43΄΄ ΣΔΥΠ
  12ος Μάρας Κ 148 1h39΄26΄΄ Ανεξαρτητος
  13ος Ακερμαν Μιχάλης 149 1h39΄48΄΄ ΣΔΥ Βόλου
  14ος Τσούρας Σωκράτης 154 1h41΄21΄΄ ΣΔΥΠ
  15ος   159 1h42΄55΄΄  
  16ος Χόρτης Δ 164 1h44΄13΄΄ ΣΔΥΑ
  17ος Τσώνης Ηλίας 168 1h47΄45΄΄ ΣΔΥΠ
  18ος Αδαμόπουλος Γ 170 1h50΄07΄΄ ΣΔΥΑ
  19ος Αθανασίου Γ 171 1h51΄39΄΄ Ανεξαρτητος
  20ος Τηλιακός Θεόφιλος 178 2h04΄01΄΄ ΣΔΥΠ
Κατηγορία Α8 70 και άνω        
  1ος Διακάτος Λάμπρος 46 1h20΄30΄΄ ΣΠΥΠ
  2ος Ρουγγέρης Γ 135 1h36΄33΄΄ ΣΑΦΑΝΣ
           
Κατηγορία          
ΑΜΕΑ 1ος Σιούτης Στέργιος 150 1h40΄42΄΄΄ ΑΣΣΤΥ
ΠΕΡΙΠΑΤΗΤΕΣ 1ος Μιχαηλίδης Σάββας   2h22΄00  
  2ος Τομαράς Νικ      
           
    Ξυφάκης Μπάμπης 71 1h25΄30΄΄ Ανεξαρτητος
           
           
ΓΥΝΑΙΚΕΣ          
Κατηγορία Θ3 20-29 ετών        
  Χασιώτη Λιάννα 51 1h21΄30΄΄ SNAILS RUNNING TEAM
  Βελαώρα Αργυρώ 62 1h23΄58΄΄ Ανεξαρτητη
  Φιριππη Ελένη 146 1h39΄00΄΄ Ανεξαρτητη
  Καπνοπούλου Βάσω 176 2h03΄52΄΄ Ανεξαρτητη
Κατηγορία Θ4 30-39 ετών        
  Τσιλιμίδου Μαρία 48 1h21΄05΄΄ ΣΑΦΑΝΣ
  Βαρελα Ασημ 76 1h26΄25΄΄ Δρ Μεγάρων
  Παπαμάρκου Κατερίνα 88 1h28΄23΄΄ Ανεξαρτητη
  Βαλσαμάκη Στέλλα 136 1h36΄34΄΄ Running mother
  Παναγιωτίδου Μαριάνθη 165 1h44΄15΄΄ ΣΑΦΑΝΣ
Κατηγορία Θ5 40-49 ετών        
  Δεμέστιχα Χριστίνα 19 1h10΄28΄΄ Ε Γ Συλλογος Αθηνας
  Μαρίνου Παναγιώτα 118 1h32΄58΄΄ ΣΔΥΑ
  Λοίζου Χριστ 132 1h36΄23΄΄ ΣΑΦΑΝΣ
  Τσάμη 159 1h43΄58 Ανεξάρτητος
  Μπούκα Σπυριδούλα 161 1h43΄18΄΄ ΣΔΥΑ
Κατηγορία Θ6 50-59 ετών        
  Τσούτσια Ουρανία 47 1h20΄43΄΄ ΣΔΥΑ
  Καραμήτρου Ανθούλα 69 1h25΄16΄΄ ΣΔΥΠ
  Πουλημένου Μάγδα 90 1h29΄04΄΄ ΣΔΥΑ
  Βενίτη Μαρία 112 1h32΄15΄΄ Σ Α Τρρχαντερο
  Τσαγάλα Ευτυχία 121 1h33΄30΄΄ Ανεξαρτητος
  Μοναστηριώτη Αλεξ 143 1h38΄40΄΄ ΣΔΥΠ
  Μαντζάνα Ιφιγ 175 2h02΄52΄΄ ΣΔΥΑ
  Μαναγλιώτη Αγγελική 177 2h03΄01 ΣΔΥΑ
Κατηγορία          
ΑΜΑΕ Ισπαχανίδου Κυριακή 173 1h58΄46΄΄ ΑΣΣΤΥ
           
5000μ          
ΑΝΔΡΩΝ          
  1ος Κεχαγιάς Χρήστος 1 18΄35΄΄ ΣΕΔΑΣ Περάματος
  2ος Παπανδρεόπουλος Παν 2 18΄35΄΄ Α.Ο Μυκόνου
  3ος Αρκούτσας 3 18΄55΄΄  
  4ος Βελέντζας Λεωνίδας 4 19΄47΄΄ Εσπερος Λαμίας
  5ος Λιασκάκης Δημ 5 21΄35΄΄ Εσπερος Λαμίας
  6ος Σακελλάρης Ιωάννης 6 22΄50΄΄ Τραχίνα
  7ος Χασιακός Σπύρος 8 24΄31΄΄  
  8ος Χατούπης Αντώνιος 9 25΄50΄΄ Λαμία
  9ος Ιωάννου Ανδρέας 11 26΄15΄΄ Ανεξάρτητος
  10ος Κοντος Αντώνιος 13 26΄34΄΄ Λαμία
  11ος Τριανταφύλλου Αγγελος 16 29΄35΄΄ Αταλάντη
  12ος Μόσχος Ταξιάρχης 18 35΄17΄΄ Λαμία
  13ος Κούτρας Αριστ 19 35΄20΄΄ Αναγέννηση
  14ος Σωτηράκης Ηρακλής 20 35΄35΄΄ ΣΑΦΑΝΣ
  15ος Κούτρας Αργύρης 21 37΄43΄΄ Αναγέννηση
  16ος Τσαγάλας Λουκας 22 39΄37΄΄ Ανεξάρτητος
ΓΥΝΑΙΚΕΣ          
  Τσάπαλη Μαριάννα 7 23΄22΄΄ Αταλάντη
  Κόρκου Ζωή 10 25΄57΄΄ Φιλαθλητικός
  Παπαρούπα Βασιλική 12 26΄20΄΄ Τραχίνα
  Φυτιλή Παναγιώτα 14 27΄22 ΣΕΒΑΣ Λαμίας
  Σταθονίκου Νάνση 15 26΄44΄΄ Φιλαθλητικός
  Παπαβασιλείου Ειρηλένα 17 30΄00 Ανεξαρτητη
  Πατζιώτη Κυρατσα 23 43΄49΄΄ ΣΔΥΑ
  Μπερτσάτου Ελένη 24 44΄39΄΄ ΣΔΥΑ
           
ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ        
ΑΓΟΡΙΑ 1ος Κουμπούρας Διόνυσος   5΄39΄΄ Γ Σ Αναγέννηση Λαμίας
  2ος Βελαντζας Κων     1ο Δ.Σ Γοργοποτάμου
  3ος Γουργούλης Γεώργιος     Δ.Σ Αταλάντης
  4ος Πατιστας Γεωργιος     Δ.Σ Στυλίδας
  5ος Βελαντζας Νίκος     1ο Δ.Σ Γοργοποτάμου
  6ος Γουργούλης Νικόλαος     Δ.Σ Αταλάντης
  7ος Κυρίτσης Κων     Γ Σ Αναγέννηση Λαμίας
  8ος Κατσιαγάννης Ραφαήλ     Γ Σ Αναγέννηση Λαμίας
  9ος Λύκος Κων     Γ Σ Αναγέννηση Λαμίας
ΚΟΡΙΤΣΙΑ Χουλιάρα Αλεξάνδρα     Γ Σ Αναγέννηση Λαμίας
  Δικέλη Εβελίνα     Γ Σ Αναγέννηση Λαμίας
  Τσάπαλη Αγγελική     Δ.Σ Αταλάντης
  Λαϊνά Ελένη     Γ Σ Αναγέννηση Λαμίας
  Κατόπη Ευαγγελία     Γ Σ Αναγέννηση Λαμίας
  Γαρτσιώνη Χριστίνα     ΛΑΜΙΑ
  Πετροπούλου Νίκη     Γ Σ Αναγέννηση Λαμίας
  Κυρίτση Αθανασία     Γ Σ Αναγέννηση Λαμίας
  Γιωτοπούλου Δ     12ο Δ.Σ Λαμίας
  10η Τσάπαλη Αντωνία     Δ.Σ Αταλάντης
  11η Πατίστα Φωτεινή     Δ. Σ Στυλίδας
  12η Γρίβα Λεμονιά     Γ Σ Αναγέννηση Λαμίας
  13η Βελέντζα Σοφία     1ο Δ.Σ Γοργοποτάμου
  14η Ζαρίκα Σοφία     1ο Δ.Σ Γοργοποτάμου
  15η Μόσχου Κλεοπάτρα     Γ Σ Αναγέννηση Λαμίας

-

  

 

 

 

 

 
 
 
 

Τελευταία Νέα

Καλεντάρι

Αποτελέσματα