ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ - Ο ΣΔΥΜ στον 2° Ημιμαραθώνιο Μαραθώνα

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο 2ος Ημιμαραθώνιος Μαραθώνος που έγινε τη Κυριακή 5 Απριλίου 2015 στον Μαραθώνα και διοργάνωσε ο Δήμος Μαραθώνος σε συνεργασία μα την κοινωφελή επιχείρηση του Δήμου Μαραθώνα (ΚΕΔΜΑ).

Πάνω από χίλιοι δρομείς απ' όλη την Ελλάδα, κάτω από τις καλύτερες καιρικές συνθήκες για τρέξιμο, πήραν εκκίνηση και τερμάτισαν στην γνωστή σε όλους ιστορική αφετηρία της Κλασσικής Διαδρομής του Μαραθωνίου. Μαζί με τον ημιμαραθώνιο πραγματοποιήθηκαν οι παράλληλοι αγώνες των 5 και 10 χιλιομέτρων, ενώ έγινε και ένας μικρότερος 1000 μέτρων για παιδιά Δημοτικών Σχολείων.

Την πρώτη θέση κατέλαβε ο Κώστας Πούλιος του Παναθηναϊκού σε χρόνο 1:09.57, που είναι ρεκόρ διαδρομής. Δεύτερος ήταν ο Θανάσης Λιοπύρης σε 1:20.09 και τρίτος ο Κώστας Αντωνόπουλος σε 1:20.11.

Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Ελένη Λεβεντάκη σε 1:29.25, δεύτερη η Αντωνία Κορόζη σε 1:35.41 και τρίτη η Ειρήνη Καβακοπούλου σε 1:46.08.

Να σημειώσουμε ότι 4η τερμάτισε στις γυναίκες, η αθλήτρια του συλλόγου μας Ασημάκου Παναγιώτα σημειώνοντας νέο ατομικό ρεκόρ 01:46:58 ενώ ανέβηκε στο βάθρο παίρνοντας τη 2η θέση στη κατηγορία της.

Επίσης στον ημιμαραθώνιο για τον ΣΔΥΜ αγωνίστηκε ο αθλητής μας Διονύσης Κόκκορης σημειώνοντας χρόνο 1:47:02 και στο αγώνισμα των 10 χιλιομέτρων αγωνίστηκε ο αθλητής μας Ξιάρχος Γεώργιος σημειώνοντας χρόνο 00:56:36.