Οι κατηγορίες σχεδιασμού της νέας χρονιάς

Τα ονόματα αθλητών και αθλητριών που εντάσσονται στις τέσσερις κατηγορίες του σχεδιασμού επικύρωσε σήμερα το διοικητικό συμβούλιο της ομοσπονδίας, στη διάρκεια της συνεδρίασης του.

 


Οι επιτυχίες των εθνικών μας ομάδων στη διάρκεια της χρονιάς είχαν ως ευχάριστη συνέπεια  εννέα πρωταθλητές και πρωταθλήτριες μας να βρουν θέση στην πρώτη κατηγορία, ενώ είναι αρκετοί οι αθλητές των μικρότερων κατηγοριών που κατάφεραν να πετύχουν τα κριτήρια και να ενταχθούν στον σχεδιασμό.

Συνολικά ο φετινός σχεδιασμός αποτελείται από 38 αθλητές και αθλήτριες, που κατάφεραν να διακριθούν στις υποχρεώσεις των εθνικών ομάδων όλων των κατηγοριών, αλλά και να σημειώσουν εξαιρετικές επιδόσεις (δείτε εδώ τα αναλυτικά κριτήρια για την ένταξη στις κατηγορίες σχεδιασμού). Το επόμενο διάστημα αναμένεται να ανακοινωθούν οι προ εθνικές ομάδες, αλλά και η κατηγορία στήριξης.

Αναλυτικά τα ονόματα ανά κατηγορία

 

ΠΡΩΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

 

α/α Ονοματεπώνυμο Αγώνισμα Επίδοση-θέση Αγώνας Προπονητής
1 Κατερίνα Στεφανίδη Επί κοντώ 4,85- 1η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανοικτού Μίτσελ Κρίερ
2 Μαρία Μπελιμπασάκη 400 μ. 50.45-2η Ευρωπαϊκό ανοικτού Κώστας Ηλίας
3 Βούλα Παπαχρήστου Τριπλούν 14,60-1η Ευρωπαϊκό ανοικτού Γιώργος Πομάσκι
4 Μίλτος Τεντόγλου Μήκος 8,25-1η Ευρωπαϊκό ανοικτού Γιώργος Πομάσκι
5 Νικόλ Κυριακοπούλου Επί κοντώ 4,80-2η Ευρωπαϊκό ανοικτού Ανδρέας Τσώνης
6 Δημήτρης Τσιάμης Τριπλούν 16,78-3η Ευρωπαϊκό ανοικτού Δημήτρης Σιούντρης
7 Αντώνης Μέρλος Ύψος 2,23-1η Παγκόσμιο Κ20 Πέτρος Κυπριανού
8 Κωνσταντίνος Φιλιππίδης Επί κοντώ 5,75 Ανοικτός 12η  επίδοση παγκοσμίως Δημήτρης Κυτέας
9 Εμμανουήλ Καραλής Επί κοντώ 5,78 Κλειστός Παγκόσμιο ρεκόρ Κ20 Ανδρέας Τσώνης

 

ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

 

α/α Ονοματεπώνυμο Αγώνισμα Επίδοση-Θέση Αγώνας Προπονητής
1 Γιάννης Κυριαζής Ακοντισμός Τραυματίας Τραυματίας Θωμάς Κυριαζής
2 Οδυσσέας Μουζενίδης Σφαιροβολία 20,67-3η Ευρωπαϊκό Κ20 Γιώργος Μποτσκαριώβ

 

ΤΡΙΤΗ  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

 

α/α Ονοματεπώνυμο Αγώνισμα Επίδοση-Θέση Αγώνας Προπονητής
1 Κώστας Δουβαλίδης 110 μ εμπ 14.56-14η Όριο στον αγώνα στόχο Ευρωπαϊκό Α/Γ Μπάμπης Σδρόλας
2 Ελισσάβετ Πεσιρίδου 100 εμπ 13.02-13η Όριο στον αγώνα στόχο Ευρωπαϊκό Α/Γ Ιωάννα Σιώμου
3 Κώστας Μπανιώτης Ύψος 2,21-11η Ευρωπαϊκό Α/Γ Γιώργος Τσούγκος  
4 Νικόλαος Σκαρβέλης Σφαιροβολία 20,25-11η Ευρωπαϊκό Α/Γ Μηνάς Κυριάκος
5 Σταματία Σκαρβέλη Σφυροβολία 67,97 Όριο στον αγώνα στόχο Ευρωπαϊκό Α/Γ Αλέξανδρος Παπαδημητρίου
6 Δέσποινα Μουρτά 400 μ 52.96 Όριο στον αγώνα στόχο Ευρωπαϊκό Α/Γ Ντίνα Μπορνιβέλη
7 Έλενα  Πόλακ Επί Κοντώ 4,45 Όριο στον αγώνα στόχο Ευρωπαϊκό Α/Γ Εμμανουήλ Καραγιάννης
8 Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου Δισκοβολία 57,34-10η Ευρωπαϊκό Α/Γ Γιάννης Δόνδωρος
9 Λυκούργος Τσάκωνας 200μ 20.49-11η Όριο στον αγώνα στόχο Ευρωπαϊκό Α/Γ Άρης Βισκαδουράκης
10 Μάκης Στεργιούλης 4Χ100 39.49 -11η Ευρωπαϊκό Α/Γ Περικλής Χατζηαναστασιάδης
11 Παναγιώτης Τρυβιζάς 4Χ100 39.49 -11η Ευρωπαϊκό Α/Γ Περικλής Χατζηαναστασιάδης
12 Γιάννης Νυφαντόπουλος 4Χ100 39.49 -11η Ευρωπαϊκό Α/Γ Περικλής Χατζηαναστασιάδης
13 Αντιγόνη Ντρισμπιώτη 20 χλμ Βάδην 1.32.16 -12η Όριο στον αγώνα στόχο Ευρωπαϊκό Α/Γ Θανάσης Δεληγιάννης
14 Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ 20 χλμ Βάδην 1.22.51 -15η Όριο στον αγώνα στόχο Ευρωπαϊκό Α/Γ Παναγιώτης Χαραμής
15 Μιχάλης Αναστασάκης Σφυροβολία 73,65 -9η Ευρωπαϊκό Α/Γ Αλέξανδρος Παπαδημητρίου
16 Γκλόρια Πριβιλέντζιο  Μαραθώνιος 2.38.39 Όριο στον αγώνα στόχο Ευρωπαϊκό Α/Γ Μανώλης Χάντζος
17 Γεράσιμος Καλογεράκης Ακoντισμός 77,45 -2η Ευρωπαϊκό K20 Γιάννης Αντωνακάκης
18 Όλγα Φιάσκα 5 χλμ Βάδην 23.39.12-2η Ευρωπαϊκό K20 Γρηγόρης Κοντός
19 Σταυρούλα Κοσμίδου Σφυροβολία 65,98-3η Ευρωπαϊκό K20 Κώστας Κοροσίδης
20 Σπυριδούλα Καρύδη Μήκος 6,23-3η Ευρωπαϊκό K20 Παύλος Σκορδίλης

 

ΤΕΤΑΡΤΗ  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

 

α/α Ονοματεπώνυμο Αγώνισμα Επίδοση-Θέση Αγώνας Προπονητής
1 Γιώργος Τζατζιμάκης 10 χλμ Βάδην 42.03-11η Παγκόσμιο Κ20 Ηλίας Γκαραβέλας
2 Νίκος Σάκης Στήπλ 8.59.58-10η Παγκόσμιο Κ20 Μιχάλης Αναγνώστου
3 Χρήστος Παπαδόπουλος 4Χ100 40.78-12η  Παγκόσμιο Κ20 Ναπολέων Μίαρης
4 Βαγγέλης Καίκης 4Χ100 40.78-12η  Παγκόσμιο Κ20 Βαγγέλης Κατσιάβας
5 Σωτήρης  Κομιανός- Γραβάνης 4Χ100 40.78-12η  Παγκόσμιο Κ20  
6 Σωτήρης Γκαραγκάνης 4Χ100 40.78-12η  Παγκόσμιο Κ20 Χρήστος Κατσίκας
7 Μιχάλης Παυλίδης 4Χ100 40.78-12η  Παγκόσμιο Κ20 Σπύρος Παπαδόπουλος

 

Αποτελέσματα

Περισσότερα

Τελευταία Νέα

Instagram Feed