ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ - Συμμετοχή του Συλλόγου Δρομέων Τρικάλων στον 30ο Ορειβατικό Μαραθώνιο Ολύμπου

Τρεις δρομείς μας τερμάτισαν στον επετειακό 30 ο Ορειβατικό Μαραθώνιο του Ολύμπου που διεξήχθη την Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου. Ο συγκεκριμένος αγώνας είναι ο παλαιότερος Ορειβατικός αγώνας τρεξίματος στην χώρα μας και διεξάγεται από τον ΕΟΣ Θεσσαλονίκης αδιάκοπα από το 1986  .Στον αγώνα των 42 χλμ. τερμάτισαν  324 παλιοί και νέοι φίλοι του αθλήματος!

Η εκκίνηση δόθηκε στις 7:30 το πρωί στην περιοχή Σταυρός σε υψόμετρο 920 μέτρων. Οι αθλητές άρχισαν την ανάβαση στο βουνό των θεών του Ολύμπου  περνώντας σταδιακά από τους σταθμούς ανεφοδιασμού Γκόρτσια (4ο χιλιόμετρο -1125 μέτρα υψόμετρο), Πετροστρούγκα (10ο χλμ., 1940 υψ.),Σκούρτα- Βούλα Νικητίδου (13,25 χλμ. 2,420 υψ.) φτάνοντας στο οροπέδιο των Μουσών στην κορυφή των 2648 μέτρων Χ.Κάκαλος (16 χλμ.).Για τα επόμενα τέσσερα χιλιόμετρα οι δρομείς κινήθηκαν στην κορυφογραμμή περνώντας από τον χαρακτηριστικό «Θρόνο του Δία» και στη συνέχεια άρχισαν την κατάβαση.

Στα μισά της συνολικής διαδρομής οι αθλητές φτάσανε στον σταθμόΣ. Αγαπητός(21 χλμ.-2,085 μέτρα υψ.) και στη συνέχεια περνώντας διαδοχικά από τα Πριόνια (28 χλμ. – 1,100 υψ.), Κορομηλιές (33,5 χλμ. – 650 υψ.), Σάρα (36 χλμ. – 495 υψ.) εφτάσαν στον τερματισμό στην πόλη του Λιτοχώρου (42 χλμ. – 295 υψ.). Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους δρομείς για την προσπάθεια που κατέβαλαν!

16ος Μαραθώνιος για τον Κώστα Φαγκρίδα

Ο Κώστας Φαγκρίδας βρέθηκε για ακόμη μία φορά στον Όλυμπο και συμμετείχε για 16η φορά στον Ορειβατικό Μαραθώνιο του Ολύμπου, κάτι που αποτελεί τεράστια επιτυχία ! Παράλληλα κατάφερε να πετύχει και μια πολύ καλή επίδοση καθώς τερμάτισε στην 35 η θέση με επίδοση 5:27:39!

Πολύ καλή εμφάνιση και από τον έτερο Ραξιώτη τον Λάκη Μπαρτζιώκα που τερμάτισε σε 5:49:57 .

Ο τρίτος της παρέας ο Σάκης Κότινας τερμάτισε σε 6:27:22.

Στον αγώνα συμμετείχε και ο Βαγγέλης Λιακούμης αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την προσπάθεια του.